REKLAM
Panax Dr. Clavis Panax
Panax; kalp ve damar sorunlarında, hipertansiyonda, kan basıncının düzenlenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde etkin bir gıda takviyesidir.

HaberTÜRK'te 'Müslüman Türk' tartışması yaşandı

HaberTÜRK'te 'Müslüman Türk' tartışması yaşandı

'Müslüman olmayan Türk olmaz' çıkışı ile yeni bir tartışma başlatan şair İsmet Özel, tarih araştırmacısı Murat Bardakçı ile canlı yayında tartıştı. İşte o video...


23 Nisan 2008 10:11
font boyutu küçülsün büyüsün


İsmet Özel'in "Müslüman olmayan Türk olmaz" çıkışı beklenen tartışmayı başlattı. Ünlü tarihçi gazeteci-yazar Murat Bardakçı ve şair İsmet Özel canlı yayında tartıştı.

HABERTÜRK'te Parantez programında karşı karşıya gelen iki isim arasında oldukça sert bir tartışma yaşandı. İşte Bardakçı'nın "Şairin iyisi fikri alanda sapıtır" demesiyle daha da alevlenen canlı yayındaki o tartışma...

İsmet Özel: "Kafirle çatışmaya kalkan müslümana Türk denir. Sözünün arkasında duruyorum. Dünyada milliyetçilikle dinini birleştiren tek unsur var o da Türk. Hıristiyan Arap olur ama hıristiyan Türk olmaz. Türkler'in müslüman olması diye bir şey yok. Ural-Altay arasında bulunan bozkır ahalisinin müslümanlıkla tanışması sonucunda seçilmiştir"

Murat Bardakçı: "Nasıl tanışıyor? Sopa zoruyla mı? Oradaki Türk komutanların canına okunmuştur. Onbinlerce kelleleri mızrakların üzerine dikilmişti."

İsmet Özel: "Türkleri müslümanlıktan soğutmak için uydurulmuş yalanlardır."

Bardakçı: "Bunları Araplar kendi tarihlerinde yazıyor, yapmayın... Kavimler Göçü büyük palavradır. Türklerin müslüman olması sopa zoruyladır. Türkler kılıç zoruyla Müslüman oldu. Emeviler canımıza öyle bir okudu ki.. Hangi Türkler koşa koşa müslüman oldu? "

Özel: "Türkler koşa koşa müslüman olmadı çünkü Türk Türkiye'de doğdu, Türkiye'de müslüman oldu."

Bardakçı: "Biz tarihe sadece bizim tarihimizden bakarız. Bunlar içinde çok büyük palavralar vardır."

 

 

 
Bu haber 92,413 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (120)
 • Mustafa Gökce / 3 Temmuz 2012 10:10

  Talas

  Türkler Araplarla birlikte çinlilere karsi Talas KIRGIZiSTAN'da 751 yilinda savasip büyük çogunlukla müslüman olmamismi idi Türkiye'de tarih kitaplari böyle söylüyordu.
 • ser / 23 Mart 2012 15:41

  garip bi adam..

  ya böyle adamları tv ye çıkaranda kabahat...sogdların şehirlerine saldırdıklarında kultigin ve bilgehan müslümanlara karşı savaşmıştı..Türklük islamiyetle gelmiştir diyen Türk değil arap yalakasıdır..Kendi öz milletini inkar eden sapıtmış bir insandır..Açıp biraz yazıtları okusun..Cehaletin bu kadarı pes doğrusu!
 • tayfun şahin / 19 Aralık 2011 18:24

  zorla değil!

  doğru araplar türklere çok eziyet ettiler.emeviler onlarca yıl türkistana akınlar düzenlediler ve kadınlarımızı zorla cariye yaptılar.ama türkler bu dönem müslüman olmadılar! türklerin müslüman oluşu karahanlılar dönemine denk gelir.asyada geniş bir hakimiyet kuran çin ve arap orduları savaş halidneydiler.ve türkler ezeli düşmanları çinlilere karşı doğal olarak arapların yanında yer aldılar.bu savaş sırasında birlikte savaştıkalrı arapların emeviler gibi olmadıklarını aslında inanç olarak kendilerinden pekde farklı olmadıklarını gördüler.ve topluluklar halinde islamı seçmeye başladılar!
 • gökhan / 21 Kasım 2011 23:13

  "Lombatlar İtalyan mıydı?"

  Üç beş tane İsmet Özel kitabı okumadan İsmet Özel'in ne dediğini anlamak imkansızdır. Ancak İsmet Özel fazla açıklama yapmadan, herkes kendisini kolayca anlayacakmış gibi konuşur. Çünkü "karışık kafa çalışmayan kafadan iyidir" der. Düşünce özgürlüğünün, ifade özgürlüğünden farklı olduğunu söyler, manipüle edilmeden doğru düşünebilmesine izin verilenlerin düşünce özgürlüğüne sahip olduğunu ifade eder. İlkokul 5 tarih ve din bilgisi kabullerinin esir aldığı insanlar İsmet Özel'i anlayamaz ve "bu adam ne saçmalıyor" diye dalga geçme cüretini bile gösterebilir. İsmet Özel'i anlamanın ilk şartı onun kim olduğunu bilmektir. Bardakçı bilir ama tribündekilerin nabzına göre şerbet verir. Çünkü tribündekiler ona lazımdır. Son söz: Kazakistan'dan "ben Türküm" diyen bir Kazak getirin, bütün yorumculardan özür dileyeyim.
 • Serhat / 19 Şubat 2011 21:13

  Hocam ne oldu sana anlayamadim. Peygamber efendimiz (SAV) den once hic Turk yasama mismiydi? Hala Kazakistanda hiristiyan olan Turk`ler kim?
 • eaglepaw26 / 27 Ocak 2011 11:56

  ağzı olan konuşmasın

  Türkler, emevilerin ırkçı politikasından dolayı islama soğuk baksalarda Abbasiler dönemindeki ılımlı yaklaşım Türklerin Müslüman olmasını hızlandırmıştır. Kılıç zoru ile değil gönülden Müslüman olmuşlardır. Bu arada Türklerin inandığı İslam dinini sanki Arapların dinine inanıyorlar gibi basite alınarak gösterilmesinide manidar buluyorum... Neyin yada kimin düşmanlığını körüklüyorsunuz ???
 • ömer ELDOGAN / 24 Ocak 2011 18:12

  EK

  Curcan,Talkan katliamlarini bir arastirin bakalim seve sevemi kabul etmisiz islami?
  kuteybe,haccac,yezid ibni muhelleb kimlerdir arap tarihinden arastirin.
 • Ömer ELDOGAN / 24 Ocak 2011 18:06

  Islamin kabulu

  Sn Murat BARDAKCI ya katiliyorum Türklerin Islami kabulu çok uzun zaman almis ve çok can yanmistir büyük katliamlar yasanmistir, arap ordular türk genclerinden cariyeler ,köleler yapmislardir bunu ,arap tarihciler yaziyor ,yabanci tarihciler yaziyor ama bizim bazi tarihcileri bir türlü söyleyemiyor.
  Dolayisiyla "tek tanrili dine inandigimiz için islami cok çabucak ve kolaylikla kabul ettik" lafi tamamen uydurmadir.
 • harun kayacan / 9 Ocak 2011 17:00

  türk

  şunu kabul edin. büyük bir millet olduğumuzu kabul ediyoruz ancak müslümanlıktan öncesi türk değilmiş. bu büyük çelişki. tarihi kendileri yazıyorlar. arapların orta asyaya girerken oradaki bütün türk şehirlerini yakıp yıktığını biliyoruz. türkler dünyanın en eski ve en büyük medeniyetlerinden biridir. bunu kabullenemeyenler doğru arapların yanına gitsin.
 • murteza han / 29 Temmuz 2010 14:48

  Türk

  Müslüman olmayan türk var mı? Müslüman olmayan türk kalabilir mi? 1 nesil bilemediniz 2 nesil türk yada türk gibi olabilir.
 • murat / 22 Mart 2010 22:53

  Müslümanlıkta asla zorlama olmamıştır olmazda.Dinimizde zorlama yoktur ve eğer inancı olan insanlar varsa bunu da bilir.Türkiye Cumhuriyetinde müslüman olmayan vatandaşlarımız var.Geçmişte de bu böyle idi.Bir Osmanlı Ordusunu ayakta tutan da budur.İnançsızların ancak kuru iftirasıdır.
 • cengiz öztürk / 6 Şubat 2010 00:21

  musluman-turk-arap

  Sevgili ismet özel eskiden avrupallıar türk diyince musluman anlıyordu ama şimdi öyle değil.Bence bir tarihçiyle tartışırken argümanlarınız ve tezlerinizi sağlam delilerel desteklemelisiniz . Yoksa şapa şıp diye oturusunuz artık günümzde herkes biliyorki yanlız miliyetçi at gözlüklü tipler hariç türklerle muslumanlar bayğa savaşmışdır hatata türklerle türkler savaşmışdır kim derse türkler savaşmadan musluman oldu bu yalandır.Buna kim inanıyorsa tarihi beynidki bir düşünce zannediyordur Ama tarihi belge ve bilgidir emevi zamnıda yapılan savaşlarda bunu gerçeğidir.İyki musluman olmuşuz savşla veya barışla ama iyki olmuşuzki kurtulaşa erenlerden oluruz inş.Tabiği miliyetçi yobazlarda her türlü yalanı yayıcakdır bu da biline
 • özlem erikci / 19 Ocak 2010 21:18

  ismet özel

  Türklüğü tartışmaktan değil savunmaktan hoşlanan bir fikir adamı....Eleştirilmekten de hazz alan bir sanatkar...üslubu ağır yalnız keskin konuştuğu,lafı evirip çevirmediği için o ismet özel...gevurun ekmeğini yemedim ki kılıcını sallayayım diyecek kadar da dürüst bir şair...bir edebiyatçıya ancak daha da öncesinde bir türke,bir insana 'faşist' demek yakışmaz...herşeyden önce o bir düşünce adamı,konuşmakta çok iyi olmasa da.....onu okumayan anlayamıyor maalesef..!!
 • fhr czeh / 28 Aralık 2009 21:25

  sadece zirvalik

  bu kadar da olmaz. bi turk olarak utandim soylediklerine. hic bir uygur turku, ozbek ya da kazak ile muhattap olmamis midir bu kisi. o insanlara da mi persliler ogretti turkceyi. ne alakasi var dinle milliyetin. turkler sonradan musluman olmustur zaten. onun haricinde musluman olmayan ama turkiye cumhuriyeti vatandasi olan ve turkiye cumhuriyetini musluman bir turk kadar seven koruyan binlerce vatandasimiz var, soyledikleri onlari da incitecek nitelikte. boyle insanlar umarim daha fazla ekranda boy gosterip dini milliyetimizi somurmez.
 • serdar özbeçetek / 10 Kasım 2009 23:05

  Mehmet Akif Aydın Bey; İsmet Bey in bu söyledikleri kendi fikirleri değilmidir? Eğer kendi fikirleri ise böyle saçma fikirler üreten bir beyne nasıl olurda büyük fikir adamı denir yok eğer bu fikirler onun değil ise o zaman nasıl olurda İsmet Bey bir fikir adamı olur?
 • tugba aydıner / 9 Kasım 2009 15:03

  dikkat

  bence çok daha dikkatli izlenirse, kimin hangi görüşü hangi yolla savunduğu daha açık yolla ortaya çıkar. bence murat bey biraz daha sağduyulu cevap vermeli..
 • gunes oner / 8 Kasım 2009 13:58

  herkes kendi işine baksın...

  bence herkes kendi işine bakarsa bu tartışmalar çıkmaz. tarihçi tarihin araştırsın yazsın, şair şiirini yazsın. saygılar.
 • mehmet / 6 Kasım 2009 17:30

  ismet özel ile murat bardakçı arasındaki tartışma

  ismet öel doğru söylüyor ama sadece türk için değil bütün müslüman ırklar için bu böyledir.türk ,kürt,arap,fars...
 • Alican Kavaklı / 31 Ekim 2009 13:59

  Önce Millet sonra din gelir

  Yorumlara bakıyorumda herkes belli bir ideolojiye göre konuşuyor kimse kendi öz düşüncesini söyleyemiyor şimdi size soruyorum türkler müslüman olmadan önce türk değillerse bu insanlar nereden çıktı??? Şu anda kuzey türkistanda müslüman olmayan türkler var bu insanlarmı bize daha yakın yoksa gazzedeki insanlarmı? Tabiki kendi soydaşlarımız daha yakın bize çünkü insanları birbirlerine bağlayan en önemli olgu Dil dir, Din daha sonra gelir.

  Saygılarım ile...
 • alparslan uluğtürk / 31 Ekim 2009 01:49

  yorum

  sayın bardakçı bikaç programınızı izledim. yaptığınız yorumlar ve açıklamaların çoğu safsatan öte değil. bu milletin gençlerini atalarından soğutma gibi bi çabanızın olduğunu gördüm.eğer işiniz tarih araştırmasıysa tarihi kendi istediğiniz yorumlamayın. araştırın ve doğrular söyleyin.
 • ahmtylmz / 13 Ekim 2009 15:05

  kavram kargaşası

  insanın annesini babasını seçme şansı olmadığı gibi ırkınıda seçme şansı olmaz dolayısıyla insan ırkçıda olabilir anti ırkçıda olabilir .lakin insanların dinini seçme hakkı vardır ve istediği dine istediği inanışa geçebilir. türklerin müslümaan olma mecburiyeti yoktur. lakin islam laaşmayan türklerde bugün tarihte çok azdır. anadolu türkü islamlaşmasaydı acaba tarihsel varlığını sürüdrebilirmiydi konu hassas ve derin bir konudur . ayaküstü açıklanamaz
 • laleyla / 1 Ekim 2009 18:22

  türk kimliği ve müslümanlık

  bana göre din tamamen şahsi bir meseledir.Bunun en açık göstergesi aynı dini paylaşan insan topluluklarının birlikte hareket edemeyişidir.demek ki millet kavramı daha üstün ki arapla türk iran vs hepimiz müslümanız deyip bi araya gelemiyorlar aksini düşünen türk insanı dindaşları tarafından din kültür servet ve en önemlisi de dil bakımından rahatça sömürülmeye mahkumdur
 • Fırat MAKAR / 21 Ağustos 2009 00:44

  İşte Benim Aydınım

  =) Sayın Murat Bardakçıyı kutluyorum bu kadar sabırla dinleyip mantıklı cevaplar verebildiği için zırvalıyor saçmalıyor ama bu dönemde dikkat çekmek isteyen herkez bir tutam din konuşuyorlar çok saçma
 • Osman Coşkun / 18 Ağustos 2009 23:53

  İlginç

  Bence İsmet Bey'e şu souyu sorma zamanı gelmiş te geçmiş. Kırmızı hap mı mavi hap mı? Kendisi çoktan matrixin içine girmiş bile.
 • Cihan İkiz / 17 Ağustos 2009 13:33

  kavramlar

  ismet özel kavramların anlamlarını değiştirmeye çalışıyor, zaten saldırgan tavrı bunu net şekilde gösteriyor, bu gereksiz bir çabadır, bardakçı zaten onu ciddiye almış gibi gözükmüyor
 • Ali Basturk / 3 Ağustos 2009 13:40

  Farklılık

  İsmet özel'in görüşüne katılmam ama bu insanlar gibide dışlayıcı cahilce yorumlar asla yapmam. Her ne olursa olsun kaliteli bir düşünürdür kendisi.
 • alican / 27 Temmuz 2009 09:43

  HADİS

  Hz.Peygamberin türkler hakkındaki hadisi sanırım size fikir verir okursanız
 • burak buut / 21 Temmuz 2009 01:15

  ağzınıza sağık sayın Murat Bardakçı

  izlerken ben şiştim ya hu ! Murat bey de ne kadar anlayışlı,bilmeyene laf anlatmak ne kadar ozr,gagavuz Türk değil mi ? İslamın tarihi ne kadar,Türk ün tarihi ne kadar ? Göktürkler Türk değil miydi ? Arap devşirmesi olmak kolay biraz taşıdığınız kanın hakkını verin be kardeşim.Türk dili yokmuş , Orhun yazıtlarını brittler yazdı değil mi ? :)) madem bilmiyorsun kitap oku,öyle tartış,argümansız gelirsen ,işkembe i kübradan sallarsın,madara olursun.
 • mehmet ergüven / 13 Temmuz 2009 18:33

  hezeyan

  baştan sona faşizm kokuyor.
 • h.özdemir / 5 Temmuz 2009 15:28

  türk

  türkmenler halilibrahim milletindendir.
 • tahir / 2 Temmuz 2009 19:40

  sayın ismet özelin fikirlerini ,iki asır dır beyinleri batı kusmuğuyla dolu adamlar! anlamaz ,anlıyamaz imkansızdır.
 • ruveyda_nsb / 29 Haziran 2009 01:33

  yazık!

  herkes önyargıdan ve tarihi bilmemezlikten bahsediyor sonra gecip hoşgörüden anlamaya çalışmaktan bahsediyor.. ama yazıkki sadece bahsediyor..İ.özel boş bir insan değil öyle bence kimin hakkında ne konuştuğunuzu iyi tartın önce bir bakın hangi aynanın önünde konuşuyorsunuz!sanırım bazı şeyleri "takıntı" diye adlandıranların "takıntıları" var...İ.Özel Allah sana hayırlı uuuzun ömürler versin.seni seviyoruz eli öpülesi insan...
 • furkan / 25 Haziran 2009 01:09

  elçi

  ismet özel haklı
 • ali çelik / 21 Haziran 2009 08:25

  ismet özel

  orta asyada medeniyet kurmuş olan bizler, islamdan önce demek ki TÜRK değilmişiz. çok fazla saçmalamışsın sayın şairrr.
 • taner çakıroğlu / 18 Haziran 2009 12:01

  bence kabahat murat bardakçı da.Böyle insanlarla aynı masada tartışmaya kalkmak bile hata.bunlar okumus cahillerdir birsey bilmediği halde biliyolarmıs gibi davranırlar...yüzden keske hiç ilgilenmeseydi bile.hayır anlamadığım yargılama gücü zayıf olan insanlara yutturuyolar da kendileri nasıl inanıyolar buna anlamak mumkün değil artı karsısındakine hakaret ederek onun ilmini susturmaya calısmak nasıl bir beynin eseridir merak ediyorum...
 • necip fazıl / 15 Haziran 2009 20:37

  türk

  Ne Haçlı,ne Şaman Türk!
  Müslüman,müslüman türk!
  Her şey Türktür orada!
  Mekan Türktür,zaman Türk!...

  Necip Fazıl Kısakürek
 • emreyilmazzz / 11 Haziran 2009 03:42

  ismet ozeli izledikten sonra hala boyleleridemi var dedim kedi kendime. üstelik bu bi şair. boyle bi şairin 24 saati 7 gunu tar,hsel dokumanların arasındagecen murat bardakcıyla bu konular konusmaya calısması baslı basına komik zaten.murat bardakcının her lafına katılıyorum ve ismet ozelede allah akıl fikir versin diyorum.
 • Enes YEŞİLYURT / 9 Haziran 2009 23:50

  Neye dayanarak?

  Üstad fikirlerini çok şiddetli savunuyor. Ancak biraz kaynak gösterse , neye dayanarak bunları söylediğini bize bildirse de biz de işin doğrusunu öğrensek. Bu şekilde söylediği zaman benim de "Din ırka hizmet etmez. Din evrenseldir. İsteyen dinini seçmekte özgürdür. İsrail'li mi olalım biz de?" diyesim geliyor açıkçası.
 • sedat Bardakçı / 9 Haziran 2009 16:08

  bence şairimiz şairlikten şikayetçi

  bence şairimizin kafsı karışmış bir şair durduk yerde nerden çıkaıyor bunları aslı astarı dayanağı yok bu işi tarihçilerden iyi bilmeside zor bir durumdur oyüzden bir tarihçi şiir üzerine nasıl onunla tartışmaz ise oda bunu yapmamalı saçmalayarak sadece on yada yirmi gün milletin kafasını karıştırır ve döner şiirine devam eder
 • Mehmet Güngören / 31 Mayıs 2009 05:21

  İsmet Özel Resmen Zırvalıyor

  Adamın ne dediği belli değil. Said Nursinin bir sözünden mülhem hareket ediyor galiba. Resmen zırvalıyor. Yine de Murat Bardakçı saygı ve kibarlığı elden bırakmıyor. Ben İsmet Özelin ne demek istediğini anladım ama fikrine katılmıyorum. Çünkü ortada mantıklı bir fikir yok...
 • ahmet sezir / 24 Mayıs 2009 23:04

  zaman kaybı

  murat bardakçı bey yazık değilmi orada harcadığınız zamana elektriğe...şairlik siyasette geçer akçe olaydı vay halimize...o beyfendinin sorunu var apaçık belli...la der lo demez bunlar...muhatap almayın bence....bu arada habertürkte siz takip ediyor ve keyifle izliyorum...ve tarihi sevdirirken bugünü anlamak olduğunu da sürekli vurgularsanız sevinirim...tarih başka ne içindir ki...saygılarımla
 • kaptan / 13 Mayıs 2009 17:19

  sebo

  milliyetçilik ve ümmetçilik taban tabana zıt.Din milliyeti kabul etmez..hangi milletten olursa olsun din kardeşliğidir .ama milliyetçilik hangi dinden olursa olsun kan bağıdır.bu açıdan milliyetçilik ile din çok ayrı şeylerdir.milliyetçiler şunu iyi bilsinki dinle yönetilen bir ülkede milliyetçilikten bahsetmek idam cezası gerektirir.sadece din birliği vardır milli ırk kavramı yasaktır.
 • Burak / 4 Mayıs 2009 02:37

  Türklük

  Bence İsmet Bey bir ideolojinin kurbanı olmuş ve bunu takıntı haline getirmiş. Aslında fazla söze gerek yok geçmişte yaşamış insanlar bunu çok güzel izah etmişler. Bu zihniyettekiler otursun Hoca Ahmey Yesevi'yi ve Kaşgarlı Mahmud'u okusun.Kuruntu yapmasın şiir yazsın...
 • ekrem gur / 30 Nisan 2009 17:25

  Bu kadarına pes

  Bu İsmet Özel denen şahıs ne saçmalıyor anlamadım. Dinler ve cinler insanları korkutmak için kullanılırlar. Ben Türküm ve sadece Türklüğümle gurur duyarım inancımla değil..
 • ilhan Keskin / 30 Nisan 2009 12:57

  Sacma

  Son zamanlarda duydugum en sacma tez bu, altinda arap milliyetciliginin egolari yatan ve halen herkesi kendi gibi yapmaya calismanin Allaha karsi isyan oldugunu anlayamamis bir düsünce. Türklerin araplarla yakindan uzakltan bir kan bagi yoktur, siz hic saz calan bir arap gördünüznü...
 • Hüsein / 27 Nisan 2009 15:51

  Hocamız malesef kaçırmış

  Hocamız şair ama iyice kaçırmış artık. Söylediklerinden ne çıkarsama yapılması gerektiğinin farkında değil ve İslam'ı çarçur ediyor. Şair'in mantığına bakarsak Türkler, Hazreti Peygamberden daha önce İslam'a geçmiş olmalılar. Hepimiz Türk'üz ve ben şahsen bunadan şikayetçi değilim. Ama bu kadar yüceltmek ve abartmak, üstelik her türlü inanırıcılıktan öteye ve sıfır kanı ile bunu yapması benüm yüzümü kızartıyor doğrusu.
 • zeki öğütçen / 26 Nisan 2009 18:05

  tarihe bakmak

  gerçek tarihi bilen insanları nezaman dinlemeyi başaracağız? onu başardığımız zaman herşey kendiliğinden çözülür
 • tolga trabzon / 21 Nisan 2009 13:12

  görüyormusunuz acaba ?

  türkler zorla islam ı seçmiş mi sizce? sizlere sorarırım bir insana hep kötülük yaparsanız o kişi size karşı bir sevgi besleyebilirmi? eğer o kişinin çoçukları varsa o adamı sevebilirmi?peki türkler saf bir millette kendılerıne yapılan kötülüge birşey yapmak yerıne vurun anasını satayım biz sizlere aşigız mi diyorlar?
  bir çoçuga zorla ders çaliş demek onu başarıya ulaştırmazsa bir insana yapılan bir kötülük o insana sevgi yerıne nefret kazandırmaz mi? peki sizler ne diyorsunuz? kesin cevabınız olacaktır çünkü insanoglu her verılen soruya karşı bir cevap bulur yalan veya yanliş olsun
 • Gönül Aykan / 12 Nisan 2009 20:35

  Anavatanım Türkçedir

  İsmet Özel bir takım kişisel görüşlerini Türk toplumuna Türkçe kullanarak anlatmaya çalıştı. Bu davranış şekli ile kendi tezini temelden çürüttü....
 • servet / 12 Nisan 2009 01:00

  ...türklük

  bence iki tarafında haklı olduğu taraflar var ismet özel in şu görüşüne katılmak mümkün değil müslüman olmadan türk olunmaz bu gerçekten saçma fakat şöylede bir gerçek var ki müslüman olmayan diğer dinleri seçen türkler türklüklerini de kaybetmişlerden buna çok örnek verebiliriz mesela bulgarlar,gagauzlar vs ve benim gagauz bir tanıdığım kesinlikle türk olmadıklarını iddia ediyordu böylede bir durum var fakat ismet özel in dediği kadar basit birşey değil türklük türkler islamla birliktede var olmadılar hatta müslümanlıktan öncede türklük vardı fakat müslümanlığın türklere zaten var olan medeniyetlerini zenginleştirmelerini sağlattığıda çok açık bir gerçektit
 • vahideddin kılıçbey / 8 Nisan 2009 17:27

  bire gafil bire murat

  Türklük ve Müslümanlık bu millet için bir bütündür. Kafatasçılıga gerek olmadıgını düşünüyorum. Müslümanlık ve Türklük ayrı ayrı şekilde ele alınmalı ama şu unutulmamalıdır ki yeryüzünde Türkler kadar İslamiyete geçmiş ve nusreti için çalışmış başka bir millet yoktur. Bardakçı bu tür polemikleri seven ve bu işlerden dolayı popüler olmaya çalışan biridir. Ne yani bir dönem Türkler İslamiyete girme için zorlanmış diyerekten Türklüğe daha mı fazla sarılmalıyım güldürme beni murat tabakçı
 • osman yıldırım / 7 Nisan 2009 19:34

  ismet amcam

  ismet amcam uçmuş,yorumlara bakıyorum peşinden de gelenleri var.maşallah...
 • Doğuş KAÇMAZ / 29 Mart 2009 18:13

  Sayın BARDAKÇI nın amacını anlamıyorum

  Belki bu başlık kadar sert bir söylem gereksizdi çünkü Türklüğün tarihi bütün dünya tarafından bilinir biz ordan burdan kesip atsak olan ancak olan bize olur, ama şunu da gözardı etmemek gerek ki şu anda Türklüğünü hatırlayan ve koruyan Türk toplulukları müslümanlığı tercih olan Türk boylarıdır, bugün ancak birkaç silik iz kalmıştır yahudi, nasturi, budist vs olan boylardan.

  Sayın Bardakçı'yı eskiden çok severdim hala dinlerim ama bende eski saygınlığı kalmadı çünkü gerçekten değerli olan ve çok değerli çalışmalar yapan müelliflerimize sırf müslüman olmaktan gurur duyuyorlar diye saldırmaktan çekinmemekle beraber sürekli Türklüğü ve Osmanlıyı İslamdan ayrı gelişmiş ve sanki Osmanlılar için İslam bir ucuz ayrıntıymış gibi aksettiriyor. Bu hareket çok büyük bir hatadır bir millet dinsiz var olamaz ve İslamın yerine koyacak bir dininiz yoksa çok tehlikeli bir hal alması kaçınılmazdır. Avruplıların arasında da başka dinlerden topluluklar var ama herkes bilir ki avrupa milletleri hıristiyanlık ile ayrılmaz bir bütündür.

  Sayın Özel'in yazılarını severin fakat ırk ve dil konularında ki açıklamaları ise tam bir talihsizlik olmuş. Bu millet ne dininden ne destanlarından vazgeçer (şehirli bilmişler hariç) bunu unutmamalı ve insanları temsil ettikleri bazı fikirlerden soğutmamalılar. Münevverler yolumuzu aydınlatmalılar bize kendimizi kaybettirmemeliler.

  Türkleri İslamdan ayırmak artık mümkün değildir, kimsenin de gücü yetmez. Çok bilmişlik yapmanın hiçbir manası yok her iki tarafta bilmelidir ki ne kadar tartışıtlarsa tartışsınlar Türkistan ve Türkiye halkı yolunu çizmiştir bir avuç "batı" ve "doğu" fikirli bu halkı asla kendi bildiklerine çeviremeyeceklerdir. Gerçekten müslüman ve Türk olmak gurur verici iken bunu dile getirmekten bu kadar korkacak ne var hiç anlamıyorum. Şunu da unutmamak gerekir ki bazılarının dem vurdukları o çok eski Türkistan Türklüğünün ne kadar adeti bugün şehrililer arasında yaşamakta bir araştırsınlar ya da bunu dillendirenler ben dinen şuyum buyum ama Türküm demekten başka hangi adetlerini yaşatmaktadırlar. Bunları tartışana kadar kendimizi tanımaya çalışsak ve şu kısa hayatı başımız dik, ecdadımız gibi kaliteli işler yaparak harcasak ne olur ki?
 • uğur berksun / 28 Mart 2009 17:37

  tarih üzerine bir kaç not

  bakın efendiler yazılarınızı okudukça hayrete düşüyorum.Yahu belgesiz tarih olmaz.Eğer tarihi tezlerinize bir belgeyle destek çıkamıyorsanız bunlar ütopyadan öteye gidemez
 • uğur berksun / 28 Mart 2009 17:30

  tarih üzerine birkaç not

  bakın dostlar,yaptığınız tartışmlalar ne yazık ki bir yere varmamaktadır.Türklük ırkının yüzyıllardan beri var olduğu çok mukaddes bir gerçektir.Bunu kabul etmeyenler tabi ki olacaktır,bizler onları dinler ve cevabımızı veriririz.Elimizde bu ırkın varolduğunu dair milyonlarca belge var.Tarih belgelerle yapılır.Sayın şairimiz orada bir kaç abest sözden başka bir şey sarf etmemiştir.Murat Bey'de gayet güzelce cevabını vermiş ve dolaylı yoldan bu işi bilmeyenlerin,bu işe girmemesi gerektiğini beyfendiye anlatmıştır.ŞU SÖZÜ SAKIN UNUTMAYIN ASLANLAR KENDİ TARİHÇİLERİNİ ÇIKARMADIKLARI SÜRECE AVCI HİKAYELERİ HEP AVCILARI YÜCELTECEKTİR
 • Demir Candan / 22 Mart 2009 01:58

  Yorumlarda ayarın kaçması

  Yorumlarda da sınırları oldukça zorlamışsınız. Müslüman olmamakla övünerek bunu bir üstünlük göstergesi olarak göstermeye çalışmak, ve hatta din düşmanlığı yapmak da nedir?
  Tepkileri konuşanlara yöneltmek yerine Türklük - İslamiyet tartışmasına çekmenin ne anlamı var?
 • Seddül Bahir / 17 Mart 2009 20:46

  Kafalar karışınca.

  Şiir duygudur,hayaldir,coşkunluktur,hüzündür vs.vs.'dir ama kesinlikle gerçek değildir. Tarih, yazıdır,izdir,belgedir,gerçektir hayale yer yoktur, Nasıl ki mistizm bilimi kullanınca hurafe doğar, şiirde bilimi yönlendirince palavra doğar. Taş yerinde ağırdır, kendisini tanımam belki büyük şairdir zaten ben şiirdende anlamam,ama yoldan sapınca rezilmi olunur vezirmi olunur onu iyi düşünmek gerek. Tavsiyem tarihe Necip Fazıl yada Nazım Hikmet gibi geçin hangisi hoşunuza giderse ama güldürükçü olarak geçmeyin bu o nazik ruhunuzu incitir ve akılcılar pek nazik değildir yazık olur. Zaten Türkiyede kavramlar yeteri kadar karışmış durumda ne olur birde siz karıştırmayın. Sayın Bardakçı iyi ki varsınız Allah size uzun sağlıklı bir ömür nasip etsin, saygılarımla. Seddül Bahir
 • osmanlı sempatizanı / 15 Mart 2009 10:55

  pes

  bu kadar atalarımızı karalama çabaları nedendir acaba türk severlik adınamı asla bardakçı gibi osmanlıcayı yanlış okuyan tarihçilere neden bu popilerlik sağlanıyor iyi bir tarihçi diyemi asla sadece ittihatçı zihniyet osmanlıya kin kusuyor diye uyanın artık bu adamlar entellektüel olamaz bu na pess denir pes
 • Özgür İnsan / 7 Mart 2009 22:19

  Bilim her zaman haklıdır

  Burada İsmet Özel'i dinlemeye bile gerek yok. Ben sapına kadar türküm ve ateistim. İsmet Özel kim oluyor. Kendini ne sanıyor. Murat Bardakçı söylediği tarih gerçeği ile çok haklıdır. Murat Bardakçı yorum yapmıyor yalnızca olanı söylüyor. Tarihin tekerleği geri yürümez.!!!
 • Bilge Kağan / 26 Şubat 2009 20:23

  Orhun Yazıtları (Bilge Kağan bölümü)

  TENGRİ TEK TENGRİDE BOLMIŞ TÜRK BİLGE KAGANI BU ÖDKE OLURTUM.

  Bakın Göktürklerin kağanı Bilge kağan bize bin küsür yıl önce TÜRKÇE olarak ne diyor:
  TANRI GİBİ GÖKTE DOĞMUŞ TÜRK BİLGE KAĞAN; BU DEVİRDE YAŞADIM.
  Müslümanlıktan önce Türk yoktur demek hakikaten gülünç. İsmet Beye tavsiyemdir bunları baştan sona alıp okusun..
 • NafiFani / 22 Şubat 2009 14:27

  Bay Bardakçı Konuşurken ,Kainat Sussun

  Ben bir başka konuda eleştiri yönelteceğim .Bay Murat Bardakçının kariyeri hakkında bir şey söylemek istemiyorum .Fakat Bay Bardakçı ,Tv programı yönetmenliğini beceremiyor .Programına davet ettikleri konuklarının ,laflarını sürekli ağızlarına tıkıyor .Sürekli onların sözlerini kesiyor .
 • MERİH / 21 Şubat 2009 11:46

  ATTİLA

  İslamın adını çekişmelerin ana kaynağı haline getirmek kime ne sağlar?Ben elhamdülillah müslümanım ne sopa zoruyla nede sadece milliyetimden dolayı.Peygamverimizin dediği gibi "nerden biliyorsun kalbini yarıpta içinemi baktın"Murat Bardakçı bu sanaydı.
 • cengiz han / 17 Şubat 2009 01:32

  türk olmak

  -Türklük, ırk ve gen'le ilgili ;(maddi). Müslümanlık ise se- mavi ;(ruhani).
  -Türkler İslamiyetten öncede vardı. (müslüman olmadan
  önce ne-idüğü belirsiz değildi; Gök de tanrıları vardı)
  -Müslüman olmakla Türklük şerefine erişilmez. Öyle olsaydı dünyada müslüman'ım diyenler aynı zamanda Türk olurdu.
  -Müslümanlık da şimdiki gibi 'demekle ' olunmuyor,
  -Bu söylemle NOBEL almak mümkün değil. Türkler için içte ve dıştaki Türk düşmanlarını memnun edecek daha ağır, küçültücü ve çıkar sağlayıcı ithamlarda bulunmak
  lâzım.
 • B. Kucukcalik / 16 Şubat 2009 02:46

  Sen hic felsefe yapma..

  Turkum ve de Musluman degilim, bu konuda kimseyle de tartismaya gerek bile duymuyorum... Ama sunu belirtmeliyim Platon'a kulaktan duyma seylerle boylesi atiftarda bulunabilmek ancak dunyevi bir cahilligin simgesidir... Plato okumak ve ogrenmeye davet ediyorum sizi, sayin cahil sair!
 • makineci / 10 Şubat 2009 02:23

  anlayana

  sayın murat bardakçı beyfendiye kesinlikle bu konuda katılıyorum maalesef bu gerçek hiç kabul edilmemiştir
  tarihte hiç kimse severek din değiştirmemiştir ki akıl var mantık var ya zorbalık ya da baskı altında olmuştur bi türkler için değil ki bu durum ama işte kabul etmemekte ısrar edenlerin neden direttiği de aslında apaçık ortadadır anlayana...
 • adnan / 8 Şubat 2009 22:07

  Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme.
  hacı bektaş-ı veli

  Sayın BARDAKÇI inanın şaire güldüm.O kadar'da üzüldüm . TÜRK edebiyatçımız kendisi öylemi?
  Ayrıca sizi dikkatle takip ediyorum.
 • Serhat Say / 7 Şubat 2009 16:21

  Maalesef pek çok kişi söylenen cümleyi gerektiği gibi tahlil etmekten aciz.Sadece sathi manaya bakıp fikir yürütülüyor.Şairin burada söylemek istediği gayet açık.Lütfen ilk cümleyi dikkatlice okuyun.Özel burada Türk Milleti'nin İslamiyetle şereflendikten sonra, hem maddi hem manevi manada yükseldiğini, İslam'ın bayraktarlığına soyunduğunu,Avrupalının gözündeki Müslüman=Türk algısının da bundan kaynaklandığını söylemektedir.Sırplar, Bosna'da başlarına fes geçirip katlettikleri Boşnaklar için ''Türk'' tabirini boşa kullanmıyorlardı.Bu Avrupalının bilinçaltının bir tezahürüydü.Türk milleti,kendi bünyesinde barındırdığı müsbet hasletleri, kendine en uygun din olan İslam'ın ahlakı ve ahkamıyla bir potada eritmeyi başardığı anda bugünkü manada ''Türk''leşmiştir.Burada Türk milletine veya gayrimüslim Türklere herhangi bir hakaret ve aşağılama yoktur.Mesele, sizin fikre hangi bakış açısıyla ve hangi dünya görüşüyle yaklaştığınızla ilgilidir.
 • Mehmet Akif Aydın / 4 Şubat 2009 01:49

  İsmet Özel i Her insan anlamaz

  Bence İsmet Özel'i anlamak zordur. Belli bir birikim ister. Yorumları okuyunca Özel'in boşuna konuştuğu yaptığı en iyi iş olan yazmaya devam etmesi gerektiği anlaşılıyor. Zaten İsmet Özel çok kötü bir konuşmacı, ama çok büyük bir şair ve fikir adamıdır.
 • Gokhan Duman / 2 Şubat 2009 19:17

  Tartismak Icin Bahane Arayan Milletiz

  Bizim milletin kani gercekten hizli akiyor.Ya silah zoruyla musluman olmus olsak nolur, isteyerek musluman olmus olsak nolur.Suan kimse silah zorunda musluman degil.Herkesin akli var yuregi var.Isteyen musluman, olunuyor isteyen olmuyor.Siz eger tartisacaksaniz nasil musluman olunur onu tartisin.Arap muslumanligi gercek muslumanlikmidir onu arastirin.pagan araplarinin geleneklerini unutturmak icin hz.Muhammed s.a.s hangi disiplinleri insanlara kazandirmis onlari tartisin.Hadislerle muslumanligin nasil degistirildigini tartisin.Tarihciler bu konuda tartismali
 • Zafer / 2 Şubat 2009 14:29

  Faşizm

  Buda faşizm'in başka bir ayağı , önce dinmi gelir yoksa ırkmı ?
  Bizi birbirimize bağlayan ırkımız değil paylaştığımız dindir. Kim türk , kim ermeni , kim türkçe konuşuyor ne önemi var allah bizi insan olarak yaratmadımı netice itibari ile hiçbirimiz hayvan değiliz dolayısı ile ırkçı yaklaşımlar bize yakışmaz.
 • ERDEM KILCI / 21 Ocak 2009 14:24

  TÜRKLER VE İSLAMİYET

  TÜRKLLER ŞANLI BİR MİLLLETTİR.
  AMA MÜSLÜMAN OLDUKTAN SONRA İNSANLIK TARİHİNİ EN ÖMNEMLİ MİLLETİ OLMUŞTUR.
  NE OLUR SU İSLAMİYETİ OLUMSUZ SEYLELE LE KARSILAŞTIRMASANIZ NE KADAR GÜZEL OLACAK.
 • Ahmet TIRAŞ / 20 Ocak 2009 22:24

  "Türkçeye Hakaret"

  Türkçeyi inkar etmek mi Türklük? Dünyanın en güzel dili olan Türkçeyi yok Araplardan öğrendik yok Farslardan öğrendik sözleri nasıl oluyor da bir şairin ağzından çıkıyor? Siz kendinize nasıl Türk şairi diyorsunuz İsmet Özel?
 • semra / 17 Ocak 2009 17:56

  ermeni türk

  türklüğün müslümanlık bağdaşması kadar saçma birşey yokyur türkler şamandır..bende ermeni kökenli bir türk üm insanların kimliklerinde din bölümü kalksa ne kadar müslüman nekadar ataist ne kadar hiristiyan var görüürz.
 • Gürhan Tanga / 17 Ocak 2009 15:30

  ismet Özel, Tuncay Güney´in yaslanmis hali...
  O kadar ZIRVA doluki ortalik, dogrulari bulmak cok zorlasti...
  Sayin Bardakci isiniz cok zor Tanri Size Kut Versin.
 • ghost / 17 Ocak 2009 03:45

  kk

  bence Türk ler kılıç zoruyla müslüman oldu lafı yanlış. Çükü: bi Türk e kimse kolay kolay zorla bişey yaptıramaz. ki arapların ırkçı politikalar izlediği dönemlerde Türklerin çok küçük bir kısmı müslüman olmuş ve kanlı çatışmalar yaşanmıştır. fakat türklerin müslüman olması karahanlılar devletinin komşusu olan samani devletiyle ilişkilerinde büyük kitlelerle geçiş haline geçmiştir.. Türkler zorla müslüman yapıldı lafı biz Türklerede hakaret niteliği taşımıyormu..? zorla olsaydı özgürlüğüne düşkün bu milletin bu kadar geniş kitlelerce müslümanlığa geçmesi normal mi?
 • Yunus İÇLİ / 17 Ocak 2009 00:59

  GEREK YOK

  Tarih belli kaynaklar belli neyin nasıl ve ne şekilde olduğu belli Sayın Murat Hocamın bu konuyla ilgilenmesine gerek olmadığını düşünüyorum.Galiba şairimize olan saygısından bu kadar dikkate aldılar.
 • mustafa / 13 Ocak 2009 11:41

  herkez iyi bildiği işi yapmalı..

  ...İnsanlar öldüğü anki fotoğraflarıyla insan beyinlerine kazınırlar..70 yıllık ömrü bulunan bir insan 69 yıl iyi birisi olarak bilinirken son anda yaptığı yanlışlıklar ve söylemleri tüm biyografisini kötü hale veya imaja sürükleyebilir...Ben Hüseyin Üzmez i iyi bir yazar iyi bir Türk ve Müslüman bilirdim,hayatının son deminde yaptığı bence,, büyük hata benim ve tüm insanların kafasını kötü yönde karıştırmıştır.Murat Bey in eleştirisini anlıyor ve hak veriyorum..saygılar
 • Noyan Bekir / 8 Ocak 2009 01:44

  Vay canına

  Ben müslüman değilim. O halde Türk değil miyim? Peki nece konuşuyorum?
  Lütfen Türklüğü bir din ile bağdaştırıp beni milletimden soyutlamayın!
  Ne mutlu Türk'üm diyene!
 • kemal / 7 Ocak 2009 13:31

  ne alaka ya musluman olmadan turk olunmaz da nedir.bende müslümanım ve Türküm.illaki müslüman olmak gerekmez ama.türk olcaksan müslüman olcaksın diye düşünen zihniyetleri kınıyorum.ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'te türk olcaksan müslüman olcaksın diye hiçbir zaman düşünmemiştir söylememiştir.yapmayın etmeyin arkadaşlar.
 • Gökhan Akman / 7 Ocak 2009 12:16

  Müslüman

  Ey İsmet Özel kimin müslüman olup olmayacagına sen mi karar vereceksin ? Hani bu dünyada insanın özgür iradesi vardı seçim hakkı vardı bana bu hakkı veren Allah ise sen kim oluyorsun ki müslüman degilsen Türk de degilsin diyebiliyorsun ! Bu densizliktir.. Ben böyle konuşan bir insanın ne şiirini tanırım ne sanatını tanırım ne de kendisini tanırım.. Ben Türk sapına kadar türküm ve sapına kadar müslüman degilim var mı itirazı olan ?
 • kübra şakar / 6 Ocak 2009 16:08

  nazar-ı muhabbet

  bence kimse kimseye kalkıp sen şairsin,edebiyatçısın veya en uzak ihtimal atom mühendisin karışma tarihçilerin işine diyemez herkesin vardır bu konularda söz hakkı ki bu gelişigüzel değil de olmamalı bir şeye dayandırılmalı.keza ismet özel ne dediğini bilen biri vardır bir bildiği ona sormadan onunla konuşmadan bir şey söylenemez.ben murat bardakçı'yıda herzaman taktir ederim.bir yanlış anlaşılma vardır elbet...bu arada İSMAT ÖZEL'İN o ilk cümlesi çoook hoşuma gitti.bencede "TARİH ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARDIĞIMIZ BİR YALAN" selametle
 • cafer tekin / 6 Ocak 2009 12:55

  cahil adam

  şair bey türklüğü ırk olarak görmüyor herhalde, kusura bakmasın ama cahil!
 • rıza yılmaz / 5 Ocak 2009 14:24

  tarih ve m.bardakçı

  türkiye de tarih denince murat bardakçı yeri çok farklıdır ..mükemmel bir araştırmacı ve tarih bilgini olan bardakçı ya ve söylediklerine güvenim sonsuz dur...
 • Mehmet Tuğra / 5 Ocak 2009 11:50

  ikiside yanlış

  Birincisi ortaasyadaki türkleri kılıç zoruyla birşey yapmaya kimse ikna edemezdi.koskoca çine kafa tutanlar aralardan mı çekineceklerdi.murat bardakçı doğru söylemiyor.ama ismet özel de bardakçıdan aşağı kalmıyor.özelin teorisi yahudilerin din-millet ayrılmazlığı anlayışına benziyor.
 • Rüştü çerçi / 5 Ocak 2009 09:23

  milletini Sevmek

  Tarihci Belgeleri konuşturup gerçeği ortaya koyan ilim adamıdır.At gözlüğü ile bakıp Türk milletine karşı kinini,nefretini,zehrini akıtmak için belge arayan kişi ne tarihçi ne de ilim adamı olabilir.Sayın bardakçının yaptığı tarihimizi karalamaktan başka bir şey Değil.Tarihi saptırmak, istediğin gibi yorumlamak istersen çok belge bulursun.Örneğin israil-Filistin savaşı hakında İsrail , batı ve emperyalizmin uşaklarının gözüyle ve onların belgelerine bakarsan İsrail demokratik,insancıl,insanının refah ve mutluluğu için savaşmak terörislerle(Filistinlilerle)! !! savaşmak zorunda kalan devlet.Belge istersen istemediğin kadar.Peki gerçek öğlemi?Yazıkki çok yazık milletimiz dostunu düşmanını çok iyi tanımalı.Bardakçının işi kafa karıştırmak.Yok patişahlar içki içerdi,yok Türkler kılıç zoruyla müslüman oldu.Safsata mı arıyorsun.Bardakçıyı takip et.
 • Beyda / 4 Ocak 2009 21:37

  Kim zavallı?

  Şair beyin sözlerini okudum güldüm ama yorumları okuyunca irkildim. Bu kadar tarihten anlamıyoruz tamam ama bu kadar mı kendi geçmişimizi bilmiyoruz!! Bir kere tarih konuşulurken konuşan kalkıp da inancını anlatmaz. Gerçekten olan biteni öğremek çabasından vazgeçip canımız nasıl istiyorsa ya da okumayan bilmeyen boş kafalarımıza ne empoze etmişlerse onu savunup daha da kötüsü inanıyorsak zaten geçmişimizden vazgeçmişiz demektir. O zaman geleceğimizden de vazgeçiyoruz.
 • A. S. Zeren / 3 Ocak 2009 17:09

  Yorumu yine Bardakcidan

  "Bilmediğimiz, okumadığımız, hattâ okumuş olsak bile anlamadığımız konularda fikir yürütüp ahkâm kesmek çok eski âdetimizdir."
 • ERDİNÇ OKUR / 1 Ocak 2009 21:28

  türküm demek ırkın tanımıdırIRKçılığıanlatmaz

  babası anası müslüman bir türk genci düşünüp taşınıp dinini terk ediyor .olabilir.bir kararla ırkını değiştirebilirmi olamaz ...hümanist bir insanım ve türklüğün bu kadar aşağılanmasınıda[ÜMMETÇİLERİN ÖZELLİKLE PLANLI BİR ŞEKİLDE YILLARDIR YAPTIĞI GİBİ]tepkimi gereken dozda veririm ve vermeliyiz
 • arslan arslan / 31 Aralık 2008 23:49

  bardakçı haklı

  ben öztürk üm türkler müslümanlığı kılıç zoruyla kabul etmiştir binlerce genç kılıçtan geçirilmiş meydanlarda
  mızraklara başları takılmıştır
 • Burak Kaya / 31 Aralık 2008 00:52

  Türklerin ilk Dinleri Göktanrıcılıktır

  Türklüğün Anadolu'da doğduğunu söylemek Orta Asyadan buraya kadar at üstünde gelen Atalarımıza yapılmakta olan büyük terbiyesizliktir.Heleki Türk ırkı yoktur demek terbiyesizliğin en büyüğüdür ve bunu söyleyen Türk ırkına yani böylece atalarımıza ve bize hakaret etmiş olur.Talaş Savaşı(751) ndan sonra Türk kavimleri Müslüman oldular.Bunu ilk kabul eden Türk kavmide Karluklardır.İlk Dinimizde Göktanrıcılıktır.Bu konuda aksini söylemek Türklüğü asimile etmektir.
 • engin kartal / 30 Aralık 2008 17:22

  Çok Gergin!

  İsmet Özel'in düşünceleri gerçeklektikten uzak bir yol çiziyor. Ayrıca türkçeyi ve türklüğü tam anlamı ile bilmediği kanaatine vardım..
 • ahmet taşkıranoğlu / 30 Aralık 2008 17:14

  anlamsız

  hristiyandan Türk olmaz denmiş...Ben Allahıma şükür Türküm ve Müslümanım...Ama gagavuzlar gibi birçok hristiyan Türküde reddedem...Allah ırkları yarattı..Kimse ırkını değiştiremez ama dinini değiştirir...Bunu belirleyecek olan biz değiliz...Dini olmayan veya başka bir dine mensup Türkü'de kabul etmemek gibi bir davranış Türklüğe yakışmaz...Türk kardeşlerim hangi dinden olursa olsun benim kardeşimdir..Saygılar...
 • Ali BİRADER / 30 Aralık 2008 01:25

  AĞZI OLAN KONUŞUYOR

  İsmet ÖZELİ tanımakta güçlük çekiyorum
 • Ali Enver / 28 Aralık 2008 17:08

  Türk

  Türk, Müslüman da olur Şamanist de olur, Hrıstiyanlığı tasvip etmesem de ondan da olur. Ben Göktanrı'ya iman ediyorum. Yedi ceddim de Türkmendir, Tatardır. Naber?!
 • harun serhat / 27 Aralık 2008 15:52

  anlam kazanma. . .

  türklüğü türklük yapan müslümanlıktır,ne zaman türkler müslüman olmuşlar ozman türk kalmışlardır.müslümanlar olmayan türkler avrupada ki bazı kavimler diyelim,milletlerininde (anlamlarını) yitirmişlerdir...
 • vizantion28 / 25 Aralık 2008 22:23

  saçmalık

  ismet bey tarihi kurandan öğrenen bir örümcek beyinlidir benim için tarihin tanımını bilenler için söylüyorum bilmeyenlerde orhun anıtlarını inceleye bilirler ve bunu incelediğiniz zaman göktürkler diye bir bulcaksınız bilinen ilk türk kavmi olup kuran daha yokken adındanda anlaşıldığı gibi göktanrı dinine inançlı olan şuan türkçemizde kullanılan bir çok kelimede ozamanda da göktürklerin kullanmış olduğu kelimeler arasında çok büyük benzerlikler vardır almanca ve ingilizce deki bir çok benzerlik gibi nasıl bir müslüman ingiliz veya bir fıransız olabiliyorsa bir hiristiyan da türk olabilir bunda anlaşılmıcak birşey yok benim tavsiyem bukadar dinazor kafalı olmayın ve bir müslüman olarak ne mutlu türküm diyene murat bey osmanlıda seks umarım inandırıcıdır.
 • ali veli / 22 Aralık 2008 15:06

  bardakçı haklıdır

  bişey bilmeden araştırmadan yorum yapmayınız.Türklerin müslümalığa geçişleri 300 yıl kadar sürmüştür.ve kılıç zoru ile olmuştur.sert acımasız emevi yönetimi yüzünden onbinlerce türk kıyıma uğramıştır, türk sen inanmadığın bişeyin sana zorla dikte edilmesine karşı durursun.atalarımızda durmuştur zamanında.ama büyük savaşlar kıyımlar sonunda 300 yıl içinde tüm boylar olmasada bir çoğu islamiyeti kabullenmişlerdir.ilk müslüman türk devletlerinin kuruluş yıllarına bakınız emevilerin ilk saldırı yıllarına bakınız arada 200-300 yıl vardır genel olarak.Hem de bu saldırılar peygamberimizin vefatından 70-80 sene başlamıştır..
 • Ahmet Faruk / 17 Aralık 2008 15:08

  El insaf

  Ben Türküm diye bunları söyleyen bu şahsın3-4 göbek öncesinden nüfus kayıtlarına ulaşmak isterdim. Eminim çok ilginç şeylerle karşılaşırım.
 • tuna han / 24 Kasım 2008 08:42

  İSMET ÖZEL DOĞRU SÖYLÜYOR MÜSLÜMAN OLMADAN TÜRK OLUNMAZ DAHA DOĞRUSU BENİM İÇİN TÜRK OLMAZ
 • cemre / 24 Kasım 2008 02:34

  şiir yorumlamaya benzemez tarihçilik,bazı konularda kesin hüküm verebilmek için münevver olamk gerekir,bazıları tarih yazmaya çalışmasın.Öyle iddia falan,bu ne ya,iyi sen yaz o zaman tarihi sonra otur şiir yaz,
 • erdal gökçen / 11 Kasım 2008 14:22

  İSLÂM VE HAKİMİYET SİYASETİ!

  TÜRKLER,İSLAMIN KILICI OLMUŞ VE KÜFRÜN KALKANINI PARÇALAMIŞTIR!AMA BUNU SADECE VAROLABİLMEK VE MEDENİYET NURUNU CİHANA YAYMAK İÇİN TATBİK ETMİŞLERDİR!ŞUNU RAHATLIKLA İFADE EDEBİLİRİZ:TÜRK=MÜSLÜMAN!NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE NE MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE!
 • mahmut turann / 11 Kasım 2008 14:08

  zavallı

  bu şair tam bir kafatasçı ve ne dediğini bilmeyen birisi..müslüman demek hoşgörü demektir..buna kalsa bütün hristiyanları-yahudileri keser...zavallı
 • memet hukkacı / 7 Kasım 2008 18:43

  neden

  yahu kardeşim bunların hepsi suni gündem.meşgul ediyorlar işte görmüyomusunuz.bunun farkına varmalısınız.sizi tartışmaya sevk ediyorlar.tartışmaların ise galibi yoktur.kinle bitirirsin tartışmayı.bu damarınızı kullanıyorlar.aman dikkat.
 • sedat uçar / 24 Eylül 2008 02:19

  ismet özel i çok severim ama

  hakkaten sınırları zorlamış araştırmak gerek.
 • Şahin TİMUR / 16 Eylül 2008 02:06

  DİKKAT

  Efendim insanoğlu tek bir görüntüde tek bir kalıpta yaratılmıştır Elbetteki Türk olmak kadar hele MÜSLÜMAN TÜRK olmak kadar mukaddes birşey yoktur ve elbetteki tarihte Türkler de Müslüman Türkler de Müslümanlar da büyük zaferler elde etmişlerdir bence en büyük zafer Müslümanlıktır.
  zannetmiyorum ki: Ne Müslümanlık diğer kardeşlerden üstünlük taslamayı (Müslümanların en büyüğü demek gibi)nede Türklük diğer insanları yok saymayı öngörsün.
  şayet Müslüman olmayan insanları tamamen dışlamayı ve hatta Türklükten çıkarmaktan bahsediliyorsa bu ne Müslümanlığa nede Türklüğe sığmaz zira Müslümanlık hoşgörü dinidir Allah hoşgörüde birbirimizle yarışmamızı emrediyor şayet yanlış öğretilmediyse ve İslama ve Türklüğe şüphesizki en büyük hizmeti yapmış olan Osmanlı yı yok saymak demektir ...
 • uğur / 9 Temmuz 2008 15:09

  hakılı

  su an halen bile zorla müslüman oluyoruz
  çünkü insan dogar dogmaz
  kimliğinde islamiyet damgası vuruluyor
  bu zorla değildirde nedir ?
 • Safvet / 3 Haziran 2008 00:52

  Tarih ne diyor!

  Efendim her Türk müslüman olmayacağı gibi her müslümanda Türk değildir.Türk dünyasında gayr-i müslim kitlelerde vardır.Lakin tarihi bir hakikat vardır ki ; on yüzyıldan fazla bir zaman periyod zarfında Türk devletleri İslam bayrağı ile zaferler kazanmışlardır.Hele bizler için mühim olan Türkiye'ye bu adın Selçukiler devrinde verilmiş olmasıdır.Ayrıca Osmanlıların ne kadar ileriye gidebildikleri malumdur.Mesele Türklük-Müslümanlık dairesinde dönüp duruyor.Daire-i fasid.Başka milletlerdende müslümanlar yok mu? Örn:Çin müslümanları, Japonya'dakiler.Ne demiş Akif " Sen git safvet-i İslamı Japonlarda gör".Afrikada nice zenci ırklar.Saymakla bitmez.Amerika müslümanları.İslam dini bütün insanlığa gönderilmiştir, hangi milletten olursa olsun dileyen müslümanlığı seçebilir.Ayrıca milliyetçilik tartışmaları hiç bir fayda getirmez.
 • TURGAY BAHCECİ / 30 Mayıs 2008 15:11

  TÜRKLERİN MÜSLÜMAN OLUŞU

  Sn.İsmet Bey hiç tarih okumamış anlaşılıyor. Peki İlk okulada gitmemiş mi. İslamiyet yok iken Türk kavimleri vardı.
 • Nurullah / 24 Nisan 2008 20:59

  Kasdedilen ırkçılık değil

  Bazı arkadaşlar hala ırlçılık yapıldığı kanaatiyle ayet hadis yazma yarışındalar. Adam:İsmet ÖZEL Türklükle ırkçılık yapmıyor, bu kavramı üst bir kavram olarak kullanıyor. Bu niçi bu kadar sorun ediliyor. Hadis okuyan arkadaş acaba "İmamlar Kureyştendir" hadisi -sıhhati bir yana- hakkında ne derdi acaba. Peygamber efendimiz ırkçılık mı yaptı da imamlar kureyştendir demişti. Şu an hilaet meselesi dünya gündemine gelse araplar ile diğer milletler arasında belki bu bile sorun oluşturur.Osmanlıdaki tartışmalar tekrarlanır... v. vs.
  Sonuç olarak Türklüğü bir kavram olarak ele alıyor ve içini de dolduruyor. Batının korktuğu kavramdan müslümana yol haritası çıkartmak denebilir...
 • serdar / 24 Nisan 2008 16:34

  yeter be kardeşim

  yahu be kardeşim bu ne milliyetçiliktir.bari faşistlğinizi islam adı altında yapmayın.peygamber efendimiz veda hutbesinde demiyor mu kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur.üstünlük takvadadır.eğer şayet bi üstünlük olsa bu da peygamberimizin geldiği arap ırkı our
 • Yavuz Polat / 24 Nisan 2008 10:24

  Önce Müslümanlık Sonra Türklük

  Bu tartışmalar bence gereksiz. Çünkü dinimiz ırk üstünlüğü yerine takva üstünlüğünü önplana almıştır. Zati hazırda kendi ırkını diğer ırklardan üstün gören bir zat kendinin müslüman olduğunu söyliyemez, çünkü müslümanlıkta ırkçılık yoktur. Ama şuda unutulmamalıdırki türkler yeryüzünde İslamın bayrağını en şerefli şekilde dalgalandırmış, en yüksek seviyelere çıkartmış bir millettir. İşte gurur duyduğumuz nokta bu olmalıdır...
 • hasan boylu / 24 Nisan 2008 10:19

  Müslüman=Türk

  Hayranı olduğumuz Batı bir zamanlar Türk ve Müslüman kelimelerini aynı anlamda kullanmıyorlar mıydı.Birilrei niçin Türk ve Müslüman kelimelerinin yanyana olmasından bu kadar rahatsız oluyor....?
 • okan / 24 Nisan 2008 10:16

  türkler ne zaman müslüman oldu

  insan bu kadarda faşit olamaz türkler kürtlerle tanıştıkları zaman müslüman oldular
 • evet evet evet / 24 Nisan 2008 02:27

  nerede ....

  nerede türk varsa müslümandır müslümanlıktan çıkan türkler de zaten asimile olmuşlardır: macar bulgar hazar vb. islamla türklük etle tırnak olmuştur 1000 yıldır belki dahafazla (751 talas) milletimiz islamın kahraman cengaveri konumundadır.
 • eyüp özer / 23 Nisan 2008 21:19

  ANLAYANA

  Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır." (Hucurat Suresi, 13) ve Arabın Arab olmayana hiç bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir" (Ahmed b. Hanbel, V, 411)
 • Osman Numan / 23 Nisan 2008 16:43

  ismet ozel iyiye gitmiyor..

  Surekli şiirlerini okudugumuz .Boyle bir insan nasıl olurda boyle saçma sapan fikirler ortaya atar.ismet özelin..Gündemde kalmak için bu tür çıkışlara ihtiyacı yok .
  Neyse bir şiirinden ornek yazalım..
  Ne yaşadıysak bir başımıza yaşadık
  En iyisinden en kötüsüne
  Ve bilhassa yaşadıklarımızın en iyisinde
  Yapayalnızdık
  Bir iyi habere yalnızlık sırasında mı ulaştık
 • Taner / 23 Nisan 2008 15:59

  Zorla değil araştırarak seçildi

  Türkler zorla islamı seçmemişlerdir. Bütün dinleri (çinliler ile ilişkiler ve savaşta çin ve hint dinlerini diğer taraftan diğer din mensipları ile temes ve ilişkiler ile o dinleri, hepsini tanımışlar ve her din mensupları ile topluluk olarak ilişkileri olmuştur. İslamı isteyerek ve tanıyarak seçmişlerdir.
 • Nurullah / 23 Nisan 2008 12:30

  cümle doğru/vurguyu anla!

  Cümlede bir sorun yok bence, tarihi bir gerçekliğe vurgu yapıyor.Sizin dediğiniz gibi olsa zaten sorun çıkmayabilirdi.Türk ismi varlığını dünyaya İslam ile vurmuşsa, İslam o isimden ayrılmayan bir unsur olur, tıpkı bir eşyanın rengi gibi, ondan ayıramazsınız, ondan ayrı düşünemezsiniz, ama özüyle odur da diyemezsiniz.sadece çerçeve bir cümle ile tanım yapar sonuna da "-dır" eki getirisiniz.
 • Erhan can / 23 Nisan 2008 12:28

  zorla olmaz

  biz türkler zorla müslümün olmadık ki, İslamı benimsedik.Peygamber efendimize tebliğ edilen dini sevdik.Daha önce gelen dinlerlede bir irtibatımız olabilirdi. ateşe taptık ama diğer dinleri kabul etmedik. Tarihimizde burlar mevcut . önemli olan islamı kabul etmiş olmamızdır.
 • fikret / 23 Nisan 2008 11:16

  yanlış cümle

  Bence ismet özelin "kafirle çatışmaya kalkan müslüman türktür" cümlesi yerine "kafirle çatışmayı göze alan TÜRK müslümandır "dersek daha güzel olur ve islamın bütünleyici kapsayıcığılını gözstermiş oluruz...
  Çünkü kafirle çatışmayı sadece türkler değil Araplarda,ingilizlerde,fransızlarda ve müslüman olmuş her ırk kafirle çatışmayı göze alabilir..Bundan dolayı ben diyorum ki "Kafirle çatışmayı göze alan türk MÜSLÜMANdır...

Anket

"Osmanlı'da Seks" kitabını inandırıcı ve bilimsel anlamda ciddi buluyor musunuz?
 • Evet
 • HayırStar Tech Logic
Card Guard Anti Skimmming Devices
ATM REMANUFACTURING