REKLAM
Panax Dr. Clavis Panax
Panax; kalp ve damar sorunlarında, hipertansiyonda, kan basıncının düzenlenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde etkin bir gıda takviyesidir.

Başbakan'ı böyle kandırdılar!

Başbakan'ı böyle kandırdılar!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermeni tasarısı Fransa meclisi genel kurulunda kabul edildikten sonra İstanbul'da kadın konferasında gösterdiği "Kanuni mektubu"nun yanlış mektup olduğu iddia edildi.


25 Ocak 2012 09:07
font boyutu küçülsün büyüsünBAŞBAKAN GÖSTERDİ AMA...

"Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'ye, Kanuni Sultan Süleyman'ın 1526'da kendisinden yardım isteyen Fransa Kralı Birinci François'ya gönderdiği mektuptan da bahsetti. Tayyip Bey, konuşması sırasında Kanuni'nin mektubu olduğu "iddia edilen', üzeri tuğralı ve çerçevelenmiş büyücek bir belgenin kopyasını da gösterdi...

"İddia edilen' diyorum, zira Başbakan'ın gönderdiği belgenin Kanuni'nin Birinci François'ya 1526'da gönderdiği mektup ile hiçbir alakası yoktu! Arşiv uzmanları her zamanki gibi bir hata, hem de böylesine önemli bir konuda çok büyük bir hata edip yanlış bir belgeyi allamış, pullamış, çerçeveletmiş ve koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanını maalesef yanıltmışlardı!

GÖSTERDİĞİ O MEŞHUR MEKTUP DEĞİL

Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği üzeri tuğralı mektup yine Kanuni'ye aitti, hatta Kral Birinci François'ya gönderilmişti ama Osmanlı'nın Fransa'ya atıfetini ifade eden 1526 tarihli o meşhur mektup değildi!

Yani "Ben ki filanca memleketin, falan iklimin, şu toprakların ve bu kıt'aların hakimi, sultanlar sultanı Süleyman'ım, sen de Fransa vilayetinin kralı Françesko'sun" ibaresinin bulunduğu mektupla hiçbir alakası yoktu! Arşivciler Başbakan'a Kanuni'nin 1526'daki mektubundan 17 sene sonra, 1543'te yazdığı ve donanmasını Fransa'ya yardıma göndereceğini söylediği bir başka mektubunun kopyasını vermişlerdi."

BU İLK HATA DEĞİL

Bardakçı'nın iddiasına göre bu iş, konunun uzmanı oldukları iddia edilen arşivcilerin ilk sabıkası da değildi! 16. asırda Üçüncü Murad sahtesi yerleştirilip, makaslanmış olan belgenin fotokopisi tezhiplettirilmiş ve geçen Temmuz'da Türkiye'ye gelen İngiltere Başbakanı David Cameron'a "hediye" diye verilmişti.


Bu haber 16,108 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

"Osmanlı'da Seks" kitabını inandırıcı ve bilimsel anlamda ciddi buluyor musunuz?
  • Evet
  • HayırStar Tech Logic
Card Guard Anti Skimmming Devices
ATM REMANUFACTURING